Hlavní navigace

Nezávislý odborník (2004 - současnost)

Sdílet

Mirek Zeman, 2002

V roce 2004 sestávala redakce Lupy z šéfredaktora Marka Antoše, editora Mirka Zemana, pomocného zprávičkáře Martina Kopty (který se však už přesouval do jiných funkcí a pozic v rámci Internet Info, zejména v Dobrém webu) a korektorky Zuzany SuE Fenclové (která kontrolovala jazyk i na ostatních zpravodajských webech Internet Infa). V srpnu rozšířil redakční tým Aleš Miklík, dosavadní externí přispěvatel. Ten se také po odchodu Mirka Zemana a následném přesunu pozornosti Marka Antoše směrem k řízení celé firmy a dalšímu rozvoji své akademické dráhy stává od ledna 2005 novým šéfredaktorem Lupy.

Mirek Zeman, rok 2002

Redakční změny brzy doprovodily další novinky, více viditelné. Čtyři roky starý design vybízel ke změně, což byla vítaná příležitost k hlubším úpravám struktury a obsahu serveru jako takového. Protože Lupa má výhodu ve své odborné a věrné komunitě čtenářů, nabídla jim možnost podílet se na novém vzhledu prostřednictvím designerské soutěže. Přihlásit se s návrhem mohl kdokoliv, přičemž o vítězi rozhodovalo veřejné hlasování. Vítězný návrh (studio ART-PGN Ivany Bednářové) je po úpravách na Lupě v provozu dodnes.

Nový design však nebyl jedinou novinkou roku 2005. 5. prosince se čtenáři mohli seznámit s téměř úplně novým webem: změnila a zjednodušila se struktura obsahu, přibyly databáze připojení a doménová centrála s přehledem aktuálních cen, objevily se nástroje jako speedmeter, traceroute a ping, nová byla diskusní fóra (ta prošla další inovací v roce 2007). Významným doplňkem obsahu se staly čtenářské blogy, kterými od té doby prošly desítky nadějných blogerů i známějších jmen: František Fuka, Petr Šnajdr, Jan Wagner a řada dalších. Blogovací systém dodalo Lupě Jyxo a zajímavostí nejen v té době bylo pravidelné honorování vybraných příspěvků blogerů. Od spuštění blogů k dubnu 2008 si tak blogeři na Lupě rozdělili téměř 180 000 korun.

Redakce postupně procházela dalším průběžným rozšiřováním, i když většinu obsahu stále generují osvědčení externí autoři. Redaktorské řady doplnili Jan Ambrož, Martin Vyleťal, Jan Kálal (který později zakotvil v sesterském serveru Digizone.cz), David Antoš a Karel Wolf. Střídali se také zprávičkáři: v roce 2005 to byl Tomáš Hodboď, po něm ve stejném roce Petr Weida a od začátku roku 2006 se o zprávičky dodnes stará Jiří Macich.

Vítaným zpestřením bylo také použití karikatur kreslíře Nenada Vitase u glos, které se na Lupě objevily v roce 2004. Pro mnohé glosátory je dokonce vlastnictví karikatury zásadní motivací k pravidelnému psa­ní.

Karikatury glosatoru

S Nenadem Vitasem se díky jeho karikaturám potkávají čtenáři Lupy téměř denně

Život Lupy a zejména její čtenářské komunity lze jen těžko oddělit od života celého českého Internetu. Archiv článků, glos a zpráviček z let 2004 – 2008 proto opět do značné míry odráží běh času na místním internetovém prostranství. Potíže tehdy ještě samostatného Emailu.cz, počátky e-komerce v podání „kamenných“ hráčů, vznik měřícího systému NetMonitor i příchod mobilní technologie CDMA a nespokojené odezvy jejích uživatelů. Ještě v té době byly atraktivní freemaily s 1 GB prostoru a tajemství úspěchu Firefoxu. V roce 2005 také vznikla společnost GTS Novera a stejně jako dnes zuřily debaty o budoucnosti hudebního a filmového průmyslu tváří tvář stahování z Internetu. Stát prodával Český Telecom (který později pohltil Eurotel a přejmenoval se) a objevily se domény .eu, přičemž debaty o jejich smysluplnosti pokračují dodnes.

Stejné emoce vzbuzovaly od počátku broadbandové dotace ministerstva informatiky, které vyústily v průšvihy jako Peprnet.cz. A kdo si ještě vzpomíná, že na doméně google.cz neběžel vždy „ten“ Google? A co teprve příchod webu 2.0… V listopadu 2005 se objevilo na české mediální scéně Aktuálně.cz a dostatek materiálu také Lupě nabídly kauzy státní správy jako Internet do škol. Velký ohlas měla také kauza Rejstříkfirem.cz a sledovali jsme i postupný příchod Googlu na český Internet i jeho problémy v Číně a přípravu českých portálů na nového konkurenta: Seznamu, CentraAtlasu.

V srpnu 2006 dorazila do Česka IPTV, o něco později jsou datovány resuscitované kampaně Bobika a příchod Internet Tradingu. Slušnou odezvu měly také rozhovory (bývalými) šéfy Computer Pressu: Stanislavem Konečným a Jiřím Hlavenkou. Jízdní řády přejížděly z Atlasu na iDnes.
A rok 2007 už je vlastně téměř současnost: na začátkuna konci byl Stream.cz (a Lupa jeho konec trochu špatně odhadla). Vladimír Mlynář dostal 5,5 let vězení (a byl osvobozen), čeští „stahovači“ se dostali pod drobnohled autorských svazů a policie, vystřídali se spolumajitelé Seznamu, skončilo ministerstvo informatiky, UPC zrušilo objemové limity a odstartovalo tak stejný proces u své konkurence a Centrum bylo prodáno stejně jako Atlas, aby skončily u stejného vlastníka.

Důležitých a zajímavých událostí však Lupa pokryla mnohonásobně víc – stačí nahlédnout do jejího archivu.

Přejít na předchozí kapitolu                P­řejít na další kapitolu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).